Recenzja

„Przyjaciele” – co słychać u bohaterów z dawnych lat?

Kultowy serial pożegnał się z widzami już 8 lat temu. Co działo się przez ten czas z szóstką przyjaciół?

Zapewne nie tylko dla mnie, serial „Friends” był powodem do ogromnych salw śmiechu, jak i dostawcą wielu wzruszeń. Przez 10 lat goszczenia na antenie telewizji w USA, oraz podczas wielu późniejszych re-emisji na kanałach innych stacji w krajach na całym świecie, serial ten zgromadził wręcz legiony fanów.

Pamiętam jak za czasów bycia jeszcze praktycznie „brzdącem”, oglądałem pierwsze odcinki tego show w paśmie odkodowanym Canal+. Później leciał on  na  antenie Polsatu. Po paru latach, nie mogąc czekać na premierę w Polsce, przerzuciłem się na… inne źródła 🙂 i w ten sposób byłem na bieżąco. W ciągu ostatnich lat, ostatecznie widziałem chyba każdy odcinek conajmniej po trzy razy! Jednak to i tak żadne osiągnięcie! Z  wiarygodnych źródeł mam informacje o jeszcze bardziej „oddanych” fanach, którzy potrafią kończąc ostatni odcinek sezonu nr 10 odpalić od razu pilota serii i… tak w kółko! „Friendsów” można przecież oglądać  tygodniami bez przerwy, nigdy chyba się nie nudzą!!!

Jednak serial po 10 latach emisji ostatecznie się zakończył. W 2004 roku wyemitowano w Stanach ostatni epizod, a w Polsce pojawił się on kilka lat później. Wielu zapewne przecierało łzy w oczach, ciesząc się szczęściem Moniki i Chandlera lub współczując Rossowi i Rachel. Dla wielu, było to zapewne trudne rozstanie, w końcu kawał życia byliśmy razem…

W tym tekście chciałbym podsumować krótko, to co działo się z  każdym z „Przyjaciół”, a dokładniej z odtwórcami głównych ról, przez te ostatnie kilka lat. Niestety, pomimo zapewnień i obietnic twórców serialu, niedoczekaliśmy się przez te lata filmu kinowego który miał podsumować i zakończyć historię grupy naszych ukochanych bohaterów.

Przyjaciele
Pamiętacie ich? (od góry) Phoebe, Rachel, Monica, Ross, Joey, Chandler

Zacznijmy od postaci Joey’a, czyli genialnego Matta LeBlanc. Twórcy serialu, chcieli jak najbardziej wykorzystać popularność swojego show. Dlatego zaraz po zakończeniu emisji, jeszcze w roku 2004 wystartował nowy serial o tytule, po prostu – „Joey”. Nietrudno się domyśleć, że opowiadał on o dalszych losach postaci znanej z „Przyjaciół”. Grana przez Matta postać, w nowym show nadal próbowała swoich sił w zawodzie aktora. Główną zmianą była jednak przeprowadzka Joey’a z Nowego Yorku do Los Angeles. W serialu pojawiła się jedna z jego sióstr – grana przez aktorkę Dreę de Matteo (znaną chociażby z „Rodziny Soprano” czy ostatnio z występu w „Californication”). Niestety nikt z reszty „Friendsów” nie pojawił się nawet gościnnie, co na pewno przyciągnęło by więcej widzów przed ekrany.

Serial niestety (albo stety, bo tak zabawny jak „Przyjaciele” nie był nawet w połowie) szybko pożegnał się z widzami. W 2006 roku wyemitowano ostatni odcinek drugiej serii. Ostatni sezon został nawet obcięty, bo wyprodukowano jeszcze kilka odcinków więcej, które jednak nigdy nie ujrzały światła dziennego. No cóż… takie są jednak reguły Hollywood, jak nie masz oglądalności to wypadasz…

Przez pięć lat, Matt był trochę wykluczony z obiegu telewizyjnego i filmowego. W 2006 roku wystąpił jedynie w roli producenta przy telewizyjnym filmie „The Prince”. Podobnie w roku 2010 również jako producent przy filmie „Jonah Hex”.  Dopiero rok 2011 pozwolił wszystkim fanom Joey’a znowu cieszyć się jego urokami i pozytywną energią bijącą wręcz z ekranu. W zeszłym roku bowiem, pojawił się nowy show „Episodes” (pl. Odcinki), w którym Matt le Blanc zagrał… Matt’a le Blanc!

Tak! Jak bardzo absurdalne się to wydaję, eksperyment ten udał się nadzwyczaj dobrze i serial ten pomimo tylko sześciu wyemitowanych odcinków, pozwolił nam uśmiać się po pachy… lecz nie tylko! „Odcinki” są bowiem pod wieloma względami, bardzo ciekawym i innym niż wszystkie serialem. Są do tego dużo lepiej wyprodukowaną pozycją od standardowego sitcomu amerykańskiego. Postać grana przez Matta, nie mówi może już swojego klasycznego „How You doin’ ?” ale potrafi być za to naprawdę zabawna i inteligentnie zagrana przez aktora.

Serial „Episodes” opowiada o małżeństwie angielskich scenarzystów. Zostali oni  poproszeni aby przygotować adaptację scenariusz swojego serialu brytyjskiego dla potrzeb stacji amerykańskiej. W rzeczywistości, zabieg ten jest coraz częstszy w ostatnich latach w Hollywood . Jego efekty potrafią być różne, jednak moim zdaniem, rzadko kiedy udaje się zrobić amerykanom dobrą adaptację zagranicznego pomysłu. W tym przypadku jednak, mamy trochę inne podejście i dużo oryginalnych pomysłów. Bo jest to nie tyle adaptacja, co próba zabawnego przedstawienia „jak to jest robić telewizję w USA”. Pokazania jak takie adaptacje, powstają „od kuchnii”.

Matt le Blanc, gra tutaj fikcyjną wersję siebie samego. Jednak robi to w taki sposób, jakby postać Joey’a w którą wcielał się przez 12 lat swojego życia, miała  duże odzwierciedlenie w rzeczywistości. Uważam, że LeBlanc spisuje się w nowym serialu rewelacyjnie, a towarzysząca mu para angielskich  aktorów również świetnie się spisuje. Produkcję tą docenili zarówno widzowie jak i producenci stacji, bo w tym roku zobaczymy kolejny sezon  tego show.  Osobiście czekam z niecierpliwością  na kolejne salwy śmiechu, bo te sześć odcinków… jak dla mnie to było zdecydowanie za mało 😀

W obecnym roku, mogliśmy jeszcze zobaczyć Matt’a w telewizji brytyjskiej. Wystąpił on w jednym z odcinków programu motoryzacyjnego „Top Gear”, gdzie !uwaga, uwaga! pobił rekord toru! Dla niewtajemniczonych powiem, że goście programu biorą udział w zabawie gdzie siadając za kółkiem szybkiego auta, próbują przejechać trasę w jak najkrótszym czasie. Przed Mattem le Blanc, tytuł najszybszego dzierżył wcześniej Rowan Atkinson (znany jako serialowy „Jaś Fasola”, czy chociażby grający ostatnio w sequelu  filmu „Johnny English”). Jego popisy na szosie można zobaczyć poniżej:

To tyle na temat Joey’a. Obecnie pozostaje nam czekać na 2gi sezon „Odcinków”, który zobaczymy jeszcze w tym roku na stacji SHOWTIME.

P.S.

Na dziś to tyle, za jakiś czas zapraszam na krótką opowieść o losach kolejnej osoby z ekipy „Przyjaciół”! O kim chcieli byście dowiedzieć się następnym razem? Zachęcam do komentowania 🙂

  • http://www.facebook.com/blanka.seweryn Blanka Seweryn

    kiedys byly ploty, ze wyjdzie film jak to przyjaciele sie spotykają po latach – czekałam na to, ale niestety chyba to byly i zostana ploty. a szkoda:)