Recenzja

Przyjaciele – co słychać u bohaterów z dawnych lat? Część 2

Druga część artykułu opowiadającego o losach szóstki „Przyjaciół”. Tym razem przybliżę postać jednej z pań. Przed Wami – Monica Geller!

Chociaż, aby być bardziej dokładnym powinienem napisać „Monica Geller-Bing„.  Po kilku bowiem latach przyjaźni, uczucie jakie istniało pomiędzy nią a Chandlerem, przerodziło się w jedną z największych serialowych miłości. Zapewne wielu fanów przecierało łzy w oczach, gdy oglądali ślub tej dwójki bohaterów. Miło było w końcu zobaczyć parę „Przyjaciół”, którym ostatecznie „udało” się stworzyć szczęśliwą parę. Dodatkowo co nie często jest spotykane w telewizji, mieliśmy możliwość obserwować ich dalsze losy. Ostatni sezon serialu pokazywał nam jak państwo Bing, radzili sobie jako małżeństwo. Obserwowaliśmy więc jak wspólnie zamieszkali oraz rozpoczęli starania  o poszerzenie swojej rodziny 🙂

Monika jaką pamiętamy z pierwszych sezonów serialu

Zbaczam jednak z tematu! Nie miałem tutaj wspominać fabuły serialu! Miałem bowiem opowiedzieć o losach aktorki, która wcielała się przez 10 lat w postać serialowej Moniki, czyli o Courtney Cox.

Pamiętacie, gdy w trakcie trwania serialu Courtney wyszła za mąż? Po dziś dzień, jej mężem jest David Arquette. Tak więc od dnia ślubu, aktorka nosi nazwisko Courtney Cox-Arquette. W odcinku „Friendsów”, który wyemitowano po ceremonii zaślubin, nazwisko aktorki było już zmienione podczas czołówki serialu. Jednak twórcy show chcąc uczcić to wydarzenie, poszli krok dalej 🙂 Zrobili mały tribute, co by widzowie nie czuli się zaskoczeni zmianą i nie pytali „dlaczego tylko Monica?!”. Ogromnie mi się ten zabieg spodobał. Poniżej dla przypomnienia, jeśli nie pamiętacie o co chodziło:

Heh, ja znów nie o tym o czym miałem pisać! Tak więc, zabieram się za główną tematykę. Czyli, gdzie również możemy zobaczyć Panią Cox-Arquette?

Większość widzów, zapewne kojarzy ją głównie z serii filmów z bardzo charakterystycznym mordercą…

Ghostface - morderca z filmu "Krzyk"

Courtney zagrała w pierwszej części filmu „Scream”, jeszcze podczas realizacji serialu „Friends”. Premiera odbyła się bowiem  w 1996 roku. W filmie wystąpił u jej boku również Pan Arquette. Dwa lata później do kin trafił sequel. W 2000 roku natomiast widzowie zobaczyli część trzecią.Natomiast całkiem niedawno bo w roku ubiegłym, mogliśmy oglądać na srebrnych ekranach „Krzyk 4”. We wszystkich częściach serii Courtney i David powrócili w rolach, odpowiednio: Gale Weathers oraz Dewey Riley’a.

Państwo Arquette w filmie "Krzyk 4".

Niedługo po emisji serialu „Przyjaciele”, pierwszą rolą filmową był dla Courtney występ w niezależnym filmie z roku 2005 pt. „November”. Rok później zagrała w innej produkcji, bardzo krytykowanej przez widzów, pt. – „Zoom”. Pojawiła się tu u boku Tima Allena (znanego chociażby z serialu „Pan Złota Rączka”).

Totalna klapa i niewypał... czyli "Zoom"

Ponadto w roku 2005 mogliśmy ją zobaczyć przez krótką chwilę w jeszcze jednym filmie. Tym razem w roli dziewczyny głównego bohatera granego przez Adama Sandlera w wysokobudżetowym remake’u „The Longest Yard” (w Polsce znany jako „Wykiwać Klawisza”).

Adam Sandler i "różowa" landryna

Mało kto wie, że Courtney użyczyła również głosu w oryginalnej wersji językowej animowanej produkcji „Barnyard” (kolejne wspaniałe polskie tłumaczenie „Krowy na wypasie”).

Courtney jako krowa Daisy

Rok 2007 był początkiem dla kolejnego serialu w którym główną rolę zagrała ex-gwiazda „Przyjaciół”. Tym razem wcieliła się w postać Lucy Spiller, cynicznej pani redaktor pewnego tabloidu. Serial zwał się „Dirt” (tłum. „Brud”) i powstał na potrzeby stacji FX. Cox wraz z mężem Davidem byli producentami wykonawczymi serii. Na potrzeby serialu założyli nawet wytwórnię nazwaną od ich nazwisk „Coquette Productions”. Jednak serial zdjęto z anteny już po drugim sezonie, wyświetlonym rok póżniej.

W 2008 roku jednak zobaczyliśmy Courtney w innym serialu. Bardzo popularnej wtedy, komediowej produkcji „Scrubs” (to już był szczyt w tłumaczeniu… wersja PL: „Hoży Doktorzy”). Pojawiła się w trzech odcinkach produkcji. Podczas jednej z ostatnich scen w których wystąpiła, rzuciła na „odchodne” do Doctora Cox’a – „cóż za niedorzeczne imię!” 😉

Dopiero rok 2009 pozwolił Courtney na powrót do telewizji z trochę większym impetem. Znów mamy okazję oglądać serial, który potrafi momentami być zabawny niczym byli zabawni kiedyś „Przyjaciele”. W tym momencie show gości na antenie stacji ABC już z trzecim sezonem, a zwie się – „Cougar Town” (tłum. Miasto Kocic). Właśnie… pechowa nazwa, o którą było przez trzy ostatnie lata sporo zamieszania.

Tym razem jest to opowieść o świeżo rozwiedzionej, 40 letniej samotnej matce – Jules Cobb.  Courtney Cox, wcieliła się tutaj w główną rolę. Oprócz niej zobaczyć można Christę Miller (znaną również jako ex-małżonka dr Cox’a z serialu „Scrubs”) czy Dana Byrda (grającego jej nastoletniego syna).

Od lewej: Dan Byrd, Busy Philipps, Josh Hopkins, Courtney Cox, Brian Van Holt, Christa Miller oraz Ian Gomez

Ciekawostką były również gościnne występy pozostałych aktorek z serialu „Friends”. W „Cougar Town” pojawiła się zarówno Jenifer Anniston jak i Lisa Kudrow.

W 2009 roku, Courtney zdobyła nawet nominację do Złotego Globu. Za rolę w „Cougar Town” właśnie. Nominacja przypadła jej w kategorii „Serial Telewizyjny: Komedia lub Musical”.

Tak jak Lisa Kudrow zagrała gościnnie w serialu pani Cox-Arquette, tak i ona sama pojawiła się w produkcji gdzie Lisa gra główną rolę. Courtney wcieliła się w postać Sereny Duvall, która pojawiła się w trzech epizodach show „Web Therapy”.

Na koniec podam jeszcze ciekawostkę. Zapewne mało kto wie, ale producent i twórca „Gotowych na Wszystko” (Desperate Housewives) – Marc Cherry chciał zatrudnić w swoim serialu Courtney! Była ona jego pierwszym wyborem, jeśli chodzi o odtwórczynię roli Susan Mayer. Niestety, aktorka była wtedy w ciąży i dlatego rola ta, powędrowała w ręce Teri Hatcher.

To już tyle na temat występów Courtney Cox-Arquette na srebrnym ekranie jak i ekranach telewizorów. Do przeczytania w następnej części! Zdradzę jeszcze, że znów opowiem o jednym z chłopaków z obsady „Friends”! Do przeczytania!