Recenzja

„Czysta krew” sezon 5 już w czerwcu!

show-True-Blood

Pierwszy odcinek piątego sezonu ujrzymy prawdopodobnie 24 czerwca 2012 roku [prawdopodobnie, bo dzisiaj jest to data jeszcze niepotwierdzona]. Zwiastun zapowiada sporo akcji, ale czy tak naprawdę będzie? Parę słów o produkcji i na końcu zwiastun piątej odsłony „True Blood”.

Pierwszy odcinek zatytułowany jest „Turn Turn Turn”. Czyżbyśmy mieli zobaczyć sporo przemian w wampirów? A może tytuł świadczy o czymś zupełnie innym i zarazem prostym? Na pewno dowiemy się tego w czerwcu.

A tymczasem wróćmy do tego co było.

Serial „Czysta Krew” [ang. „True blood”] wprowadził sporo zamieszania. Pierwszy sezon dość ciekawie wkroczył na „serialowy rynek”. Była to spora świeżość, ciekawy temat oraz pewnego rodzaju groteska [szczególnie w aspekcie politycznym]. Ujawnienie się wampirów i ich życie wśród ludzi, nie jest czymś zupełnie nowym, choć wciąż jest rzadko wykorzystywanym pomysłem w produkcjach telewizyjnych. HBO trafiło początkowo w „dziesiątkę”. Kolejne sezony były już różne – tematyka wprowadzania kolejnych „dziwactw” i stworów wywoływała przeróżne emocje i często były one dość skrajne.

Słyszałem bardzo negatywne wypowiedzi na temat ostatnich sezonów. Sam uważam, że często przesadzano i naciągano fabułę, przez co nie oglądało się tego tak przyjemnie jak kiedyś. Wszystko osiągnęło najwyższy poziom absurdu, kiedy Sookie okazała się być wróżką… [STOP]

W tym momencie należy przestać pisać o negatywach i należy zastanowić się co dalej. Na pewno „Czysta Krew” ma olbrzymie pole do popisu ze względu na tematykę. Mogą czerpać inspirację z tylu gatunków fantasy, że pomysłów na pewno nie braknie, ale to co najważniejsze [jak zawsze], to wykonanie. Piąty sezon być może wróci do podstaw tego, co było na początku – współżycie wampirów i ludzi. Sam zwiastun na razie sugeruje niewiele, choć głos zapowiadający sezon nakreśla, że ludzie powinni poddać się wampirom. Jeżeli faktycznie nie będzie wprowadzania nowych ras i serial ponownie skupi się na tematyce ludzi i wampirów, to myślę, że odzyska on to co miał na początku.

Oczywiście mogę się mylić i scenarzyści sięgną po coś, co będzie jeszcze lepsze, ale o tym przekonamy się już dopiero w czerwcu.

Zapraszam do obejrzenia trailera piątego sezonu „Czystej Krwi”: