News

Tajemnice serialu „Dowody zbrodni”

Lilly Rush (Kathryn Morris) jest detektywem filadelfijskiej policji. Pracuje dla wydziału zabójstw przy „zamrożonych sprawach” – przestępstwach, które zostały popełnione wiele lat temu i nie doczekały się ostatecznego rozwiązania. Lilly powraca do zbrodni z przeszłości i osób w nie zaangażowanych. Jej cel to znaleźć nowe dowody, dzięki którym zapomniane sprawy będą mogły zostać raz na zawsze rozwiązane.

Ciekawostki o serialu:

– Piosenką przewodnią jest fragment utworu „Nara” w wykonaniu grupy E.S. Posthumus, która wykonała również motyw muzyczny dla ligi NFL.

– W 2005, John Finn, Kathryn Morris i Jeremy Ratchford pojawili się w satyrycznym filmie promocyjnym na irlandzkojęzycznej stacji telewizyjnej TG4. Zdobył on w 2007  złoty medal  w kategorii „najlepszy dramat promocyjny” na Międzynarodowym Festiwalu Nagrody Reklam Irlandzkich (Nagrody Sharks).

– Po premierze pierwszego odcinka, krytycy telewizyjni zauważyli podobieństwo między serialem „Dowody zbrodni” (ang. „Cold Case”) i kanadyjską serią zatytułowaną „Cold Squad”, która zadebiutowała w 1998 roku.

– Do filmów producenta Jerry’ego Bruckheimera należą m.in. „Top Gun”, „Pearl Harbour”, „Helikopter w ogniu”, „Armageddon” czy „Bad Boys II”. Jest to jedyna produkcja Jerry’ego Bruckheimera, która nie doczekała się żadnego wydania na DVD.

– Kathryn Morris dorastała w Windsor Locks w stanie Connecticut z sześciorgiem rodzeństwa. Jako dziecko podróżowała po Stanach Zjednoczonych z rodzinnym chórem gospel.

– Aktorka Tracie Thoms (w serialu w roli Kat Miller) w 2008 roku przyłączyła się do finałowej obsady musicalu „Rent” wystawionego na Broadwayu, grając Joanne Jefferson.

– Aktor Dany Pino (w serialu w roli Scotty Valens) mówi biegle po hiszpańsku i ma kubańskie korzenie.

– Aktor John Finn (w serialu jako John Stillman), gdy zaczynał karierę w Nowym Jorku, pracował jako kierowca limuzyny

– W 2007 roku, jeden z detektywów serialu, Scotty Valens (grany przez Danny’ego Pino) pojawił się gościnnie w serialu „CSI Kryminalne zagadki Nowego Jorku”.

– Najstarsza sprawa rozwiązana w serialu pochodzi z 1919 roku (odcinek „Torn”), gdzie detektywi rozwikłali okoliczności śmierci 18-letniej Frances

– Łącznie zrealizowano 156 odcinków (7 serii). Obecnie na kanale 13TH STREET Universal oglądać można 4.sezon przygód detektyw Lilly Rush i jej współpracowników z wydziału zabójstw. Premierowe odcinki w środy o godz. 22:00.