News

Czego nie wiecie o serialu „Wrogie niebo”

Pierwszy sezon, wyprodukowanego przez Stevena Spielberga serialu „Wrogie niebo”, z sukcesem zadebiutował w Polsce. Premierowe odcinki oglądać można na kanale SciFi Universal – w każdą niedzielę o 21:00. Oto kilka ciekawostek dotyczących serialu.

„Wrogie niebo” to historia garstki ludzi, która musi stawić czoła Obcym. Serial, który łączy w sobie elementy dramatu i science fiction, czerpie inspiracje z klasyki gatunku oraz z… historii Stanów Zjednoczonych. Zdjęcia kręcono w miastach Burnaby, Hamilton i Oshawie w Kanadzie. Jedną z głównych ról w serialu gra Noah Wyle, znany wielu widzom z serialu „Ostry dyżur”. Spielberg dając mu wskazówki, polecił by wzorował się na postaci granej przez Toma Hanksa w „Szeregowcu Ryanie”.

Razem z granym przez Wyle’a Tomem Masonem, w prowizorycznie zorganizowanym pułku 2nd Massacheusetts, działa Anne Glass – w tę rolę wciela się, znana z filmu „Terminator: Ocalenie” – Moon Bloodgood. W serialu „Wrogie niebo” pojawia się subtelne nawiązanie do jej wcześniejszej roli. Gdy bohaterka uczy się strzelać i zastanawia się, czy zajęła odpowiednie stanowisko, Margaret odpowiada jej wtedy: „Nie jesteś Terminatorem, skarbie”.

Kolejną kluczową postacią w serialu jest Weaver – grający go Will Patton, zanim został aktorem, pracował między innymi jako sprzedawca choinek, robotnik budowlany a nawet oczyszczał rzekę z ropy. Wcześniej współpracował on ze Spielbergiem przy obrazie „Into the West”.

Jedynym bohaterem, który czerpie radość z walki z najeźdźcami jest Pope. Zabijanie Obcych, to dla niego dobra zabawa, zaś w chwilach kiedy nie strzela do kosmitów, realizuje się jako znakomity kucharz. Jego postać w sposób wyraźny koresponduje z artylerzystą z powieści H.G. Wellsa „Wojna światów”. Książka ta przedstawia inwazję Marsjan na Ziemię, zatem serial jest z nią bardzo powiązany tematycznie.

Sama nazwa 2nd Massacheusetts jest ukłonem w stronę amerykańskiej historii. Pułk o takiej nazwie rzeczywiście istniał – został utworzony w 1861 roku i walczył w wojnie secesyjnej. Brał między innymi udział w bitwach pod Antietam i Gettysburgiem.

Pasjonaci geografii Stanów Zjednoczonych mogą zauważyć w jednym z odcinków „Wrogiego nieba” pewien błąd. Gdy bohaterowie planują rozproszenie obcych (skitterów), jedna grupa ludzi ma być wysłana do Marblehead, zaś druga wzdłuż Route 3 do Revere. W rzeczywistości ta droga wcale nie prowadzi do Revere, ani nawet nie biegnie w pobliżu.

Najeźdźcy w serialu p dzieleni są na wspomnianych już skitterów oraz mechsów. Ci pierwsi wydają odgłosy bardzo podobne do Velociraptorów z „Parku Jurajskiego”, co świadczy o tym, że producent serialu miał duży wpływ na jego ostateczny kształt i wykazał ogromną dbałość o szczegóły. Czy bohaterom uda się pokonać tajemnicze i bezlitosne istoty z kosmosu? Czy zdołają rozszyfrować ich zamiary ?