Recenzja

Krwawy „Menstalista” robi krok w przód

show-the-mentalist
Doczekaliśmy się finałowego odcinka 4. sezonu. „Mentalista” wyraźnie przybliżył się do Red Johna i w związku z tym zrobiło się bardziej krwawo i mroczno. Czy to dobry kierunek serialu?

Mija 6 miesięcy od odejścia Patricka z CBI. Jane wraca do oszukiwania ludzi, wyłudzania pieniędzy, picia i łapie się wszystkiego nie patrząc na moralność [przynajmniej tą ogólnie przyjętą]. Wszystko co robi ma cel, chce się w końcu zbliżyć się do Red Johna.

Trzeba przyznać, że po dość przeciętnym sezonie, w którym główny wątek fabularny nie odgrywał tak wielkiej roli, dostaliśmy finał na jaki można było czekać. Jednak wraz z tym pojawiło się coś jeszcze – „Mentalista” zaczął się przeinaczać. Już przy miejscu zbrodni było bardziej krwawo i pokazano więcej szczegółów [choćby krwi]. Do tej pory starano się omijać te bardziej gorszące sceny morderstw, a teraz widać powolną zmianę. Nie twierdze, że teraz wywołują obrzydzenie, ale widać znaczącą różnicę.

Co producenci mówią o „mrocznym Mentaliście”? Kolejny 5. sezon ma przedstawić Patricka, który już nie będzie tylko elegancikiem, który lubi popijać herbatkę. Obudzi się w nim ta „ciemniejsza” strona i będzie starał się wszelkimi metodami dojść do celu – czyli dopaść Red Johna.

Czy poznamy Red Johna? Serial ma przed sobą jeszcze dwa sezony [tylu są pewni producenci] i tyle czasu poświęcą na rozwijanie postaci Patricka i Red Johna. Nasz nieuchwytny przestępca ma okazać się normalną osobą, co wywoła zawiedzenie u fanów, ale wciąż planowane jest pokazanie jego twarzy. Czy będzie to w kolejnym sezonie? Mało prawdopodobne, ale producenci tego nie wykluczają.

No i w związku z zakończeniem produkcji słowami w stylu „Złamiemy cię i powiesz nam wszystko co wiesz o Red Johnie. Będziesz śpiewać jak ptaszek.” [przynajmniej tak to zapamiętałem], to czego możemy tak naprawdę oczekiwać? Mam dziwne wrażenie, że to tylko taki zabieg i tak naprawdę ten „krok w przód” w sprawie Red Johna jest pozorny, a w kolejnym sezonie znów powtórzy się sytuacja, że znajomy Red Johna zginie/zostanie zabity, a serial wróci do prezentowania nam kolejnych morderstw, w których tak naprawdę niewiele się będzie działo, a fabuła główna znów zostanie zepchnięta na dalszy plan.

Jedyne co może intrygować to „mroczny” Patrick Jane. Czy będzie to krok w dobrą stronę? Na pewno pomysł jest ciekawy i nada Mentaliście mocnego charakteru, ale czy dlatego ludzie oglądają „Mentaliste”? Dlaczego Wy oglądacie Mentalistę?

  • MENTALISTAA

     Bardzo podobają mi się TAKIE seriale , chodzi mi fabułe – głównemu bohaterowi w przeszłości stała się wielka krzywda i to go całkowicie odmieniło i stał się obsesyjnym poszukiwaczem sprawcy. Detektyw Monk , Mentalista to są seriale , które lubię oglądać , jeżeli znacie jeszcze jakieś fajne odpiszcie w komentarzach.

  • PCaZ

    DLaczego lubię? bo jest ciekawy, wciągający, czasami śmieszny 🙂 i wciąga.