News

Finał trzeciego sezonu „Gry o Tron” może pobić rekord oglądalności

show-game-of-thrones-korona
Przedostatni odcinek Gry o Tron na pewno wzbudził spore zainteresowanie, na swój sposób kontrowersyjne, ale ostatecznie rozpoczął wielką dyskusje w Internecie. Na pewno Gra o tron tworzy pewnego rodzaju historie i będzie mocno wspominana długo po jej końcu. [Spoilery]

Trzeba przyznać, że GoT to jeden z tych niewielu seriali, w których główni bohaterowie nigdy nie mogą czuć się bezpieczni. Myślę, że to największy sukces tego serialu.

Jeżeli spojrzymy na to co się działo i jak było nam przedstawiane, nie możemy zaprzeczyć, że całość kręcona była w formie kreowania bardzo pozytywnego wizerunku rodu Starków i pokazywania ich jako „tych dobrych”. Jest to ród, który jako jeden z nielicznych przedstawionych w serialu zasługiwał na współczucie. Widzieliśmy wiele złego związanego z nimi i zaczynaliśmy im współczuć. Na pewno każdy [kto nie przeczytał książek i nie zna fabuły] w pewien sposób utożsamiał się z tym rodem i kibicował mu. Wielu chciało zobaczyć jak Starkom uda się dokonać słusznej zemsty na Lannisterach.

Jednak serial jest nieprzewidywalny i pokazuje, że nie chodzi tutaj o kreowanie dobrych wartości, że nie ma równowagi dobra i zła, a jest tylko spisek, zdrada i ostatecznie śmierć. Zwycięży niekoniecznie mądrzejszy, a zapewne sprytniejszy. Dobre wartości nie mają tutaj żadnego znaczenia.

To co dostajemy w 9. odcinku 3. sezonu. kiedy widz jest świadkiem „krwawych godów”, jest na pewno jednym z najważniejszych zaskoczeń i twistów tego serialu [jak na razie, bo finałowy odcinek również przyniesie wiele interesujących zawirowań]. Widz, który jest świadkiem rzezi jednego z bardzo długo przedstawianych i kreowanych rodów, jest na pewno zszokowany i nie tak wyobrażał sobie to co będzie dalej.

Nic dziwnego, że w Internecie zawrzało i rozpoczęła się wielka dyskusja na ten temat. Patrząc po moim Facebooku mnóstwo ludzi miało problem z pogodzeniem się z tym, co się stało. Sam mimo, że znam historie przedstawioną w książkach również odnosiłem takie wrażenie. Nic dziwnego, bo nigdy nie byliśmy przyzwyczajani do tak dużych zmian i śmierci głównych, a czasem nawet ulubionych bohaterów. Nikt w serialu nie może czuć się bezpieczny teraz, a cała historia jeszcze nie raz nas zaskoczy. I mimo, że fani serialu wiedzą o tym, to jednak i tak reagują bardzo emocjonalnie na to, co jest im prezentowane.

Jest to powód, dla którego Gra o Tron przestała być już zwykłym serialem. Często obserwuje, że kiedy przychodzi wiosna i HBO emituje kolejne odcinki,  ludzie rozmawiają o tym serialu bardzo dużo, czego nie można zauważyć w przypadku innych produkcji. Mimo zaprezentowanej tematyki fantasy [która nie należy do najpopularniejszych], przed ekran przyciągnięto nowych widzów, którzy doceniają ten serial przez fabułę i grę aktorską, bardziej niż przez realia, w jakich toczy się cała opowieść o grze o tron.

Tak właśnie powinno produkować się seriale, by przyciągały nowych ludzi jak i bawiły fanów danej tematyki. Marketing w tym przypadku wykonywany jest przez samych fanów, a popularność serialu rośnie.

Po 9. odcinku, który był trzecim najlepszym odcinkiem pod względem oglądalności całego serialu, zbliżamy się do finału, który bez wątpienia przekroczy wartość wskaźnika [Nielsen rate 19-49] 3.0 i osiągnie rekordowa oglądalność powyżej 5.5mln widzów [a mówimy tu tylko o amerykańskim HBO, a przecież serial oglądany jest w wielu miejscach na świecie, na różne sposoby i na pewno pobił już niejeden nieoficjalny rekord].

Jeżeli ktoś jest zainteresowany wynikami oglądalności zapraszam poniżej:
http://www.seriesmonitor.com/gameofthrones/season1.html

http://www.seriesmonitor.com/gameofthrones/season2.html

http://www.seriesmonitor.com/gameofthrones/season3.html

Kategorie: Gra o Tron, News, Seriale